کیومرث طاهری
(فوران نفت) ؛ فوران حیات برای ایران

لالی نیوز: فوران نفت، فوران حیات نه تنها برای سرزمین نفتخیز بختیاری، که برای یک ایران بود؛

فوران نفت، در ۵ خرداد ۱۲۸۷ هجری شمسی، درست در ۱۱۱ سال پیش در مسجدسلیمان ، نه تنها جان تازه ای به سرزمین نفتخیز بختیاری بخشید، که حتی برای اقتصاد ایران و جهان یک شگفتی بحساب می آمد.

نفتی که با کشف و استخراج، منجر به رشد و شکوفایی کشورهای اروپایی شد و یکی پس از دیگری، بخصوص بریتانیای کبیر در آن زمان شد. اما سهم سرزمین نفت از این ثروت، تنها دستمزد صنعتگران بختیاری بود که به مثابه دستگاهها و ماشین آلات فولادی آن دوران سخت کار میکردند.

پس از کش و قوس های امتیازی فراوان و سو استفاده حداکثری قدرت های اقتصادی آن زمان، بالاخره نهضت ملی در ۲۹ اسفند ماه ۱۳۲۹، منجر به ملی شدن صنعت نفت شد و پس از برون رفت استعمار انگلستان، تعدادی ابنیه و کارخانجات صنعتی و کوله باری از مشکلات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی از آنها بجا ماند.

پس از فراز و فرودهای بسیاری در صنعت نفت و گذشت ۶۹ سال از ملی شدن نفت، انتظار می رفت با وجود منابع عظیم هیدروکربوری در این منطقه و تجربه و توان تخصصی جوانان این مرز و بوم، شهرهای نفتخیز مسجدسلیمان، لالی و هفتگل یک قطب اقتصادی قوی را تشکیل دهند و بار سنگین بیکاری را از دوش جوانان این دیار بردارد.

متاسفانه اقتصاد نوپای ما وابستگی بسیار زیادی به فروش نفت خام خود دارد و البته چند سال اخیر با تدابیر مقطعی که اتخاذ شده بود، این وابستگی ها مقداری کاهش یافته است.

دوره انحصار فروش نفت خام و اهرم فشار قرار دادن آن بر قدرت های جهانی پایان یافته است و جای خود را به فروش محصولات با ارزش افزوده بالا، یعنی فرآورده های نفتی و پتروشیمی داده است. مصداق آن اینست که، قدرت های اقتصادی جهان، با استفاده از انرژی های نو و تجدیدپذیر، وابستگی خود را از سوخت های فسیلی و درآمدهای نفتی به صفر رساندند و شوربختانه اقتصاد کشور ما همچنان بدنبال تحقق صد در صدی بودجه نفت است و وابستگی خود را هرچند کمتر از گذشته، حفظ نموده است.

هرچند در سالهای اخیر دولت با وضع مالیات های سنگین در صدد بوده است تا این وابستگی را به حداقل برساند، اما راه حل اصلی آن از شعار سال، یعنی حمایت از تولید ملی و ایجاد اشتغال میگذرد که مقام معظم رهبری (دامت حفاظاته و برکاته) نامگذاری نمودند.

این مهم، جز با احداث صنایع پالایشی و پتروشیمی نفت و گاز و بالا بردن ارزش افزوده نفت خام و گاز در منطقه محقق نمی شود. کاری که همت بلند و پیگیری های مسئولانه نماینده شهرستان و دستان توانای مردم شریف و عزیز خطه ی زاگرس را میطلبد.

ای که دستت می رسد کاری بکن...


 

کیومرث طاهری

منتشر شده در تاریخ ۱۳۹۸ يکشنبه ۵ خرداد
کدخبر:5045منبع:تاریخ انتشار:۱۳۹۸ چهارم خردادلینک خبر: http://www.www.lalinews.ir/Pages/News-5045.aspx
(طراحی و تولید ، الفبای ایده برتر)