۱۳۹۷ جمعه ۴ خرداد  | 2018 May 25
کد مطلب: 4599   تاریخ انتشار : ۱۳۹۶ يکشنبه ۱۲ شهريور ساعت 15:09 نسخه چاپی
به نقل از خبرگزاری صدا و سیما

حفرچاه های تامین آب ونگرانی هااز پیامدهای یک طرح جدید در حوزه آب

لالی نیوز:چندیست طرحی برای آبرسانی به لالی مطرح شده که گفته می شود قرار است در آن آب شرب شهرستان از طریق حفر چندین حلقه چاه در دشت پلی تامین شود.

به گزارش لالی نیوز به نقل از خبرگزاری صدا و سیما (لینک خبر در صفحه اصلی) برخی از کارشناسان و طرفداران محیط زیست معتقدند اگر تامین آب شرب شهرستان که خبر آن پیش تر از سوی برخی مسئولان محلی اعلام شده به مرحله اجرا برسد ممکن است تبعات سنگین و جبران ناپذیری برای محیط زیست به دنبال داشته باشد زیرا در نتیجه آن آب های زیرزمینی، چشمه و رودخانه تراز به شدت کاهش می یابد و حتی باعث خشک شدن رودخانه خواهد شد.  

این طرح که بخاطر تضعیف و کاهش کیفیت آب در تابستان ها و همچنین سیلابی شدن منطقه در زمستان ها مطرح شد گویا بدون مطالعات کافی آماده شده و در صورت اجرا همزمان می تواند مناطق اطراف رودخانه را به بیابانی خالی از سکنه تبدیل و باغ های موجود را که با زحمت و تلاش فراوان در سال های پیش ایجاد شده نابود و ساکنان منطقه را در آینده ای نه چندان دور به مهاجرت اجباری وادار کند.

شوربختانه بر این طرح غیر کارشناسی با وجود هشدارهای دلسوزانه حامیان محیط زیست در حالی تاکید می شود که این امکان وجود دارد فقط با جابه جایی کمتر از ده کیلومتر، طرح را در بالادست یعنی در منطقه حتی (جایی که سازمان آب و برق خوزستان هم در سال های پیش چهار حلقه چاه حفر کرده است) عملیاتی کرد.

این جابه جایی هم منطقی و هم شدنی است چرا که طرح های مشابه در شهرهای مختلف، به طول حدود پنجاه کیلومتر و بیشتر هم اجرا شده و مردم را از آب سالم محروم نکردند.

با این کار می توان علاوه بر تامین آب شرب با کیفیت تر از آب مصرفی کنونی در شهرستان از تحمیل خسارت های مالی به مردم، بار کردن هزینه های اضافه به بیت المال و مهم تر از همه غیر قابل مصرف کردن آب شرب شهرستان و نابودی منطقه گردشگری تراز جلوگیری کرد.

کارشناس ارشد آب های زیرزمینی با اشاره به کیفیت و کمیت خوب و بالای آب سفره های زیرزمینی روستای حتی می گوید: این آب با ای سی حدود سیصد یکی از مرغوب ترین آب های کشور است و برخلاف آبخان دشت پلی در درازمدت جوابگوی نیاز شهرستان خواهد بود.

حسن دانشیان با توجه به اینکه سفره های زیرزمینی پلی یکی از منابع تقویت کننده آب تراز است تاکید می کند برداشت آب از این دشت به محیط زیست آسیب می زند و باعث خشک شدن آب رودخانه تراز در تابستان ها خواهد شد.

بنابراین به نظر می رسد مسئولان شهرستان و استان به ویژه در سازمان آب و محیط زیست باید حساسیت مسئله را درک و در شرایط خطیر زیست محیطی استان و کشور این موضوع حیاتی در منطقه را با دقت بررسی و در صورت لزوم و بدون ریسک پذیری از اجرای طرح های مخرب زیست محیطی پیشگیری کنند و مانع وارد شدن زخمی تازه بر پیکر زخم خورده و رنجور محیط زیست خوزستان شوند.

برای عضویت در کانال تلگرامی لالی نیوز روی تصویر زیر کلیک کنیدبرچسب ها : ,


آمین ۱۳۹۶/۶/۱۷
آیا امکان برداشت از اب کارون و دریاچه سد برا شرب میسر نیست که با صرف هزینه ای منهای داشتن پیامد های آن و آینده ای نامعلوم سد تراز این مشکل مرتفع شود
نظر شما :
مدیریت سایت از درج نظرات کذب و یا با سلیقه های شخصی افراد معذور می باشد.
نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :