۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۶ مرداد  | 2020 August 6
کد مطلب: 2318   تاریخ انتشار : ۱۳۹۳ سه شنبه ۱۲ اسفند ساعت 01:27 نسخه چاپی

فضای نقد و انتقاد در شهر ما

لالی نیوز:منطقه آزاد مکانی است برای بیان نظرات ، پیشنهادات و انتقادات سازنده مخاطبان در خصوص موضوعات مختلفی که در زمان های مختلف مطرح می شوند . در این بخش قصد داریم به شیوه ای نو پذیرای نظرات ، پیشنهادات وانتقادات مخاطبان سایت در خصوص مسائل مهم مطرح شده شهرستان لالی باشیم ؛ به این امید که با نگاهی ویژه هم از سوی مردم و هم از سوی مسئولین ، این قسمت مکانی برای به اشتراک گذاری آرا و اندیشه های همه مردم و دوستداران عمران و آبادانی این شهر در عرصه های گوناگون باشد . نکته مهمی که ذکر آن ضروری به نظر می رسد این است از آن جایی که نظرات مخاطبان در این بخش به منظور سازنده بودن و تاثیراتی که در مسائل مختلف خواهند داشت می بایست در بردارنده انتقاد ، پیشنهاد ، ارائه راهکار ، بیان نقاط ضعف و قوت و امثال آن باشد تا مجوز انتشار در سایت را کسب کند ، از انعکاس و انتشار نظراتی که محتوای آن توهین ، انتقاد ، تهمت ، سخنان کذب و غیر اخلاقی و به طور کلی مسائل نامرتبط با موضوع باشند معذوریم .

به گزارش لالی نیوز به دلیل اهمیت موضوع نقد و انتقاد و تاثیرات آن بر جامعه منطقه آزاد این نوبت را به این موضوع اختصاص داده ایم تا نظرات مخاطبان این پایگاه خبری را در این خصوص جویا شده باشیم .

پیش از هر چیز بخش هایی از سخنان مقام معظم رهبری در خصوص نقد و انتقاد را صرفا جهت مطالعه در این قسمت قرار می دهیم تا همه کسانی که خود را منتقد می دانند و یا از نقد شدن هراس دارند بخوانند و راه کارهای مناسب تری را به عمل گیرند .

 

مقام معظم رهبری :

*از انتقاد نترسيد و خشمگين نشويد

به شما مسوولان دولت كه بخش هاي گوناگون در اختيارتان است، مي گويم از انتقاد نه بترسيد، نه خشمگين و نااميد شويد. اين‏طور هم نباشد كه اگر روزنامه يا شخصي به بخشي از بخش هاي دولت يا به كاري كه دولت پديد مي‏آورد، انتقاد مي‏كند، مسوولان آن بخش يا مسوولان دولتي سراسيمه شوند.

** انتقاد موجب شناسايي نقاط قوت و ضعف است

مطلب مربوط به منتقدان اين است كه انتقاد در جامعه چيز خوبي است. زيرا انتقاد موجب مي‏شود انتقاد شونده بتواند نقاط قوت و ضعف خود را بفهمد و همچنين ناظران صحنه بتوانند بفهمند. اين به پيشرفت كار كمك مي‏كند ولي انتقاد، غير از عيبجويي، آن هم عيبجويي خصمانه است.

** انتقاد آري اما تخريب نه!

انتقاد به معناي تضعيف نيست. انتقاد اگر دلسوزانه و منصفانه باشد، كمك هم مي‏كند. اگر انتقادي دلسوزانه هم نبود، بالاخره دانسته مي‏شود. در مقابل حركت دولت، اگر يك وقت عيبجويي غيرمنصفانه‏اي هم بشود، نخواهد توانست افكار عمومي و واقعيت هاي بيروني را تحت تاثير قرار دهد.

بنابراين من نمي‏خواهم انتقاد را منع كنم؛ اما تخريب را چرا. تخريب به ‏هيچ ‏وجه مصلحت نيست. با هيچ توجيهي كسي نمي‏تواند خود را قانع نمايد كه دولت را تخريب كند.

** تفاوت انتقاد با تخريب

به انتقادها هم توجه كنيد. انتقاد با تخريب فرق دارد. متاسفانه خيلي ها تخريب مي كنند، ولي اسمش را انتقاد مي گذارند. آن جايي كه واقعا انتقاد است و كساني با نظر خيرخواهانه ، نقاط مثبت كاري را توجه مي كنند و نقاط اشكالش را هم ذكر مي كنند، اينها را با سعه‏ صدر گوش بدهيد، نه اين كه همه جا قبول كنيد - چون ممكن است آن منتقد اشتباه كرده باشد - اما گوش كنيد تا آن جائي كه واقعا درست است از شما فوت نشود.

** معيار انتقاد دلسوزانه

انتقاد دو گونه است. علامت دلسوزانه بودن انتقاد اين است كه وقتي انسان انتقاد را بيان مي‏كند، نقطه قوت را هم در كنار او بيان كند تا معلوم شود كه بناي نظر شخصي، بناي انتقام‏گيري و بناي اذيت كردن ندارد والا اگر ما يك مجموعه‏اي داشته باشيم كه نقاط قوت و نقاط ضعفي هم دارد، آن وقت در بيان انتقاد، نقاط قوتش را اصلا در نظر نگيريم و به زبان نياوريم، بعد يك يا دو يا ده مورد از نقاط ضعف را همين طور بيان كنيم. معلوم است كه تضعيف خواهد شد.

علامت اين كه نمي‏خواهيم تضعيف كنيم، اين است كه نقاط قوت را هم بيان كنيم. حالا اگر يك وقت در موردي انتقادي هم داريم، بگوييم اشكالي ندارد و كسي با آن مخالفتي ندارد.

** از انتقادها عصباني نشويد و از آن استقبال كنيد

از انتقاد اصلا عصباني نشويد. بعضي از انتقادكن‏هاي از دولت، هدفشان اين است كه شما را عصباني كنند،خسته كنند و از جا در ببرند؛ اصلا انتقاد با اين هدف انجام مي‏گيرد.(منبع)

 

نظرات خود را برای ما بنویسید
برچسب ها : ,


رییس شورای شهر ۱۳۹۳/۱۲/۱۳
بسمه تعالی ضمن سلام وتسلیت ایام فاطمیه(س) جادارد از این حرکت بسیار خوب مدیریت محترم لالی نیوز جناب آقای خراسانی تقدیر وتشکرکنیم.انشاله طبق گفتمان ودیدگاه روشن مقام معظم رهبریدرخصوص شخص منتقد وشخص مورد انتقاد؛ هم مسئولین محترم روحیه انتقادپذیری بالایی داشته وهم سعه صدر درپاسخگویی داشته باشند و هم مردم عزیز وفهیم ما قبل از طرح هر موضوعی و مشکلی ابتدا از طریق مسئولین امر پیگیری نمایند ودرصورتیکه پاسخ قانع کننده ای دریافت نکنند در فضای رسانه ای عنوان ومطرح نمایندتا به نتیجه مطلوب برسند
یک مسئول ۱۳۹۳/۱۲/۱۳
انتقاد پذیری واژه ای است که خیلی ها با آن بیگانه اند و نقد کردن کاری است که خیلی ها بلد نیستند / نمی دانم از چه زمانی به ما یاد داده اند که انتقاد خود را با توهین و تخریب بیان کنیم و نمی دانم چرا ما ملتی که به هزاران سال تمدن خود افتخار می کنیم سخنان و نقدهایمان را تنها از طریق توهین یا زیر سوال بردن دیگران مطرح می کنیم / بهترین نقدها را می توان با زیور کلمات و واژگان محترمانه به طریقی ایراد کرد که نه تنها منتقدشونده آگاه شده بلکه کسی هم که آن نقد را می خواند برداشت درستی از آن داشته باشد . / امیدوارم همشهریان من که بهترین مردمان هستند اگر نقدی هم دارند در کمال رعایت موازین اخلاقی و اجتماعی مطرح کنند.
شهروند ۱۳۹۳/۱۲/۱۶
از مسئولان خواهش میکنم که قبل از هر اقدامی اول خدا را در نظر بگیرند بعد به فکر مردم و منطقه باشن.امیدوارم منظورمو خوب رسونده باشم.باور کنین مردم از بی اعتمادی نسبت به برخی از مسئولان احساس خفگی و اختناق میکنند.واینکه نقد وقتی گوش برای شنیدنش نباشه، اصلاٌ فایده نداره.با تشکر از لالی نیوز که نقد هارو میشنوه و میبینه ولی فایده ای نداره چون ...
almas shahr ۱۳۹۳/۱۲/۲۰
فعلا حرفی ندارم . صبر کنید تا فکر کنم. هر چند نیازی ب فکر کردن نیست. در یک جمله : لالی فقیر شهر جهانه
شهروند اهوازی ۱۳۹۳/۱۲/۲۲
حضور هنرمندان صنایع دستی لالی در نمایشگاه بین المللی استان باعث خرسندی بود از دستنداران میراث فرهنگی لالی سپاسگزارم
رضا/// ۱۳۹۳/۱۲/۲۲
=0=
almas shahr ۱۳۹۳/۱۲/۲۴
یه نمایشگاه خواستن بزنن که اونم نزاشتن و معلومم کدوم آدم های از خدا بی خبری دست به آتش زدن چادرهای نمایشگاه زدن. اصلا ما مردم لالی خوبی بهمون نیومده. همه به فکر جیب خودشون هستن و شهری که هر روز از روز قبل بد و بدتر میشود برای کسی مهم نیست. هم مسئولین و هم مردم
..... ۱۳۹۴/۱/۸
برخی مردم شهر من از نقد چیزی نمیدونند، بهتر بگم نقد رو با عقده خالی کردن یکی میدونن دقیقا مثل لج ولج کشی
شهروند ۱۳۹۴/۱/۹
من یه سوال از مسو لین دارم ایا به جای دین که چندین دفعه این گودالی های گاز رو باشن و ماسه پر کنن ایا بهترنیست این رو یک دفعه اسفالت کنن حد اقل از هر محله یه خیابان اصلی که به بازار وصل میشه رو درست کنن
شهروند ۱۳۹۴/۱/۹
اقایان مسئول که خودتون از بلوار جلوی سپا ه عبور میکنید به نظر خودتون مانعه ای که نرسیده به سپاه است ایا حادثه ساز نیست این مانعه به علت نشست قسمتی ازان و هم سطح شدن سمت راست ان با جاده مورد توجه تمام ماشین ها و موتور سواران است تا با سرعت بالا بر روی مانعه نزنند بسرعت نریسیده به مانه تغیر مسیر میده اند اگر یک دقیقه پیش ان به ایستید متوجه وضعه حادثه ساز ان میشوید مسولین که خو دتون روزانه حد اقل دوبار مسیرتون به این بلوار میخوره خواهشا این مورد رو رسییدگی کننین.در ضمن ابتدای بلوارم دست انداز زیاد داره خیلی زیاده اونم که خودتون میدونین کجاست اگه یه گاری اسفالت دارین بریزین پرش کنین به گاری بیشتر نمیخواد
//// ۱۳۹۴/۱/۱۰
نقدبرای چیست ؟انتقاد چرا؟
بچه نقش جهان ۱۳۹۴/۱/۱۰
همه چی آرومه ، ما چقد خوشبختیم....................
بچه لالی ۱۳۹۴/۱/۲۱
سلام در بعضی ادارات بدون آشنا(پارتی)کار حل نمی شود 2-در این قسمت به جای اینکه مردم انتقاد کنند به مردم توهین می شود که نقد بلد نیستند در واقع این یکی از انتقادات من است یعنی به جای اینکه مردم طلبکار باشند بعضی از دوستان صاحب منصب به شدت طلبکارند 3-اخلاق بعضی از دوستان در هنگام برخورد با مردم بی ادبانه و دور از شان دوستان و مردم است . . . .
ا.عکاشه ۱۳۹۴/۱/۲۶
یادم هست در دوران مدرسه معلمی داشتم که میگفت در خانه اگر کس هست یک حرف بس است.... اما نیست آنکس که پذیرد .......
کشاورز ۱۳۹۴/۱/۲۶
کاش مسولین بجای دعواوباندبازی یک روز به همدلی ویکی بودن وساختن نه تخریب کردنه همدیه فکر میکردند وعمل میکردند ظرفه ده روز شهرمان زیبا ترین شهرمیشد دریغ ازیک درخت ثمرداردربلوارها واسفالت کردنه خیابانها بخدا اگر این کار به مردم واگذاربشه هرکی جلوی خونه خودشه درست کنه حالا تموم شده بود شهرما برگشته به بیست ساله پیش تاکی همدیگه روخراب میکنید به کجا میرسید جوابه وجدانتان چیست یکی کوتاه بیاد نیم منی بشه بقیه یادمیگیرن مسعولین خواهشن یکی یاعلی بگه وشروع کنه همه رواشتی بده آستین بالازنید بذارید بچهایمان ازلالی فراری نشن دلخوشی به آینده درلالی داشته باشن
شهر بی در پیکر لالی..... شهری که با وجود زمینهای کشاورزی و استعداد بالقوه کشاورزی و وجود رودخانه ها و آبهای فراوان در اطراف شهر هنوز بعداز چندین سال زمینهای آبیاری نشده است و هرسال بدتر از سال گذشته... نمیدانم مشکل از کجاست....؟؟؟؟از مسئولین یا مردم؟؟؟؟؟ به قول یک نفر مشکل از مردم شهرمان است تا وقتی مردم نخواهند مسئولین هیچ دلسوزی نسبت به شهر ندارن و هیچ دغدغه ای ندارن....چون درد مردم را نمیفهند..... اگر زمینه های کشاورزی لالی رونق پیدا کنند مشکل بیکاری بسیاری از شهروندان حل خواهد شد چون ضمینه ی اشتغال فراهم خواهد شد.... چرا کسی پاسخگو نیست... مگر شهر من چه تفاوتی با شهرهای اطراف دزفول شوشتر گتوند دارد که با کشاورزی شهرشان رونق گرفته... آری مردم شهر من نمیخواهند نسبت به همه چیز شهر بی تفاوت شده اند.... آمار مهاجرت شهروندان لالی به شهرهای دیگر به دلیل بیکاری و مشکلات شهر بیداد میکند.... مسئولین شهر کمی به فکر مردم این شهر باشید... تا کی باید جوانان شهر برای تامین معاش خود به شهرهای دیگر رفته که متاسفانه چندین بار بجای برگشت آنها جسد آنها به شهر برگشته داده شده.... چرا کسی پاسخگو نیست.....؟؟؟؟
سلام مدیریت محترم خبرگزاری این تنها جایی که شاید بتونم حرفم رو بزنم شاید یکی از مسئولین به خودش بیاد کاری انجام بده.. تو رو به اون شیر پاک خورده ای که خوردین هرکسی که مسئول این امر این مواد فروش ها رو توی سطح شهرستان جمع کنید... من بارها خودم شخصا رفتم صحبت کردم جواب درست بهت ندادن.. بخدا بجها مردم دارن بدبخت میشن چرا کسی از مسئولین پاسخگو نیست
نظر شما :
مدیریت سایت از درج نظرات کذب و یا با سلیقه های شخصی افراد معذور می باشد.
نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :