۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۳ آذر  | 2020 December 3
کد مطلب: 5168   تاریخ انتشار : ۱۳۹۹ شنبه ۱۳ ارديبهشت ساعت 11:43 نسخه چاپی
هوشنگ نوبخت

دل کندن ازخوشه های گندم به وقت کوچ

لالی نیوز:

فصل کوچ است و غربت غریب دل بریدن از خوشه های زرد گندم و دل کندن از یار و وعده های پسین، نشسته زیر دار های بلوط به صرف چای چاله با طعم دود .

مال کنون است و حس زمزمه کردن ترانه های دلنشین بهمن، سوار بر گرده ی اسب کمیت در گردنه‌های چری.

وقت، وقت دل بریدن از گرماست و دل سپردن به سپیدی برف های چلگرد و گرم کردن پای دخترکان می نا بنفش و پسران دبیت پوش بازیگوش  زیر کرسی های پر از خاطره.

باید اهل تاراز باشی و زاییده وارگه های سنگ چین بازفت تا بفهمی لذت سختی های کوچ را در دل درخت های انار شیمبار و خوردن کنار های کال در مسیر لالی به اندیکا زیر رعد  و برق های بهاری که قرمتراق می کنند به  عشق روئیدن قارچ های کوه .

باید جنس ساق پا هایت خورزمار ریشه‌های بلوط باشد و حرمت دست هایت بوی نان تیری بدهد و خشکی لب هایت سوار بر مادیان زین  کرده، هوس نوشیدن دوغ کرده باشد که بدانی معادله کوچ، تنها دل کندن و هجرت و رسیدن نیست.

کوچ یعنی امتحان مرد شدن برای ورود به حریم با صلابت زردکوه و بی بی شدن برای تست گرفتن از دختران جوانی که می‌خواهند بهیگ وارگه های عاشقی باشند برای نسل فردای ایل.

آه، بهمن ...  معلم احساس چوپانان شب مانده به کوه، صاحب ترانه های سبز کوچ، کجایی که ببینی دیگر حرمت کرفس ها و کنار ها و پونه ها چندان به جا نیست و صدای گوش خراش ماشین ها چگونه  گوش اسب های مشروطه خواهت را آزار می‌دهند در جاده‌های سیاه کوچ رو.

کجایی بهمن که ببینی کبک های  تاراز ت  از ترس تفنگ ها و تیر کمان ها به حرمت ترانه های ماندگارت زیر بافه ها سکوت پیشه کرده‌اند تا سمفونی موسیقی تاراز از یاد دل ها نرود.

کجایی بهمن که یادت همیشه ی خدا در رگ قلم ها و عاجزی ه قدم‌های مردان ایل ت سبز مانده است و صدایت تیتراژ پایانی تمام سریال های کوچ .

آه ای مرد خدا خوب کرده که هر وقت مال کنون می‌شود سخت دلم برایت تنگ می شود ، کجایی که هوشنگ، هنوز باور ندارد اردیبهشت دیگری آمده است و کوچ هست و دوغ هست و خرداد به فصل کوچ هست ولی ( بهمن ) نیست.

هوشنگ نوبخت ، روزنامه زردکوهبرچسب ها : ,


چراغی ۱۳۹۹/۲/۱۳
ای جانم به این متن زیبا و این قلم روان که روح و روان ما را برد به سمت تاراز / دست مریزاد همشهری فرهیخته ام نوبخت عزیز
نظر شما :
مدیریت سایت از درج نظرات کذب و یا با سلیقه های شخصی افراد معذور می باشد.
نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :