۱۳۹۷ جمعه ۴ خرداد  | 2018 May 25
کد مطلب: 4540   تاریخ انتشار : ۱۳۹۶ دوشنبه ۱۲ تير ساعت 02:52 نسخه چاپی
رضا عالی پور

میل فزاینده خوزستانی ها به مهاجرت

لالی نیوز:

ابتدای هفته یک اظهارنظر از استاندار خوزستان در رسانه ها منتشر شد که نگران کننده و قابل تامل است.
"آقای استاندار اعلام کرد در پنج سال گذشته حدود 200 هزار نفر از خوزستان مهاجرت کرده اند."
این مطلب اگر چه برای اولین بار و تنها از زبان شریعتی مطرح نشده اما نشان دهنده عمق موضوع و حاکی از جدی شدن وضع پدیده مهاجرت روزافزون در استان خوزستان است.
 با اینکه آمار مربوط به مهاجران به صورت غیررسمی چندین برابر این رقم اعلام می شود ولی در صورتی که تعداد خانوار امروزی را 4نفر درنظر بگیریم این عدد یعنی کوچ سالانه حدود 10هزار خانوار که رقم قابل توجهی است!
معضل و بخش نگران کننده ماجرا اما مربوط به کوچ قشر تحصیل کرده، نخبگان و متخصصان است به گونه ای که هم اکنون بحث مهاجرت بیشتر در میان معلمان، کارمندان و صاحبان مشاغل بیشتر به چشم می خورد.
پایین بودن سطح رفاه که استاندار نیز افزایش آن را لازمه خروج استان از وضعیت مهاجر فرستی می داند، در کنار چند عامل اساسی دیگر مدت هاست باعث دل کندن خوزستانی ها از خانه و کاشانه شان شده است.
1-    گرد و خاک و ریزگرد
2-    خشکسالی و گرما
3-    آلاینده های نفتی و صنعتی
این سه عامل که از حدود یک دهه پیش بتدریج از مشکلات اصلی خوزستان (بیکاری و خرابی های جنگ تحمیلی) پیشی گرفتند اکنون این استان مهم و راهبردی را تهدید می کنند و به چالش سرمایه گذاری، تولید و اشتغال در منطقه تبدیل شدند.
مهاجرت و گزینش محل جدید زندگانی این روزها نقل محافل و مجالس خوزستانی ها شده به گونه ای که به نظر می رسد شهروندان کم کم به اقناع روانی رسیده اند که به آینده خوزستان امیدی نیست و مهاجرت در حال حاضر بهترین و دم دست ترین گزینه برای رهایی از مشکلات است.
در اینکه شرایط جوی و محیطی خوزستان نامطلوب و مردمان این سامان از دیرباز رکورددار تحمل گرما و شاهد بیشترین گرد و غبار و ریزگردها در کشور بوده اند تردید نیست اما پرسش اصلی در خصوص ایجاد احساس نا امنی و نا امیدی در شهروندان است که منحنی آن از یک دهه پیش به شکل فزاینده ای صعودی شده است.
خوزستانی ها معتقدند سلامتی شان در رهگذر گرما و ریزگرد و سایر آلودگی ها به خطر افتاده و هر روز بر میزان آسیب های ناشی از عوامل محیطی در این استان افزوده می شود.
بنابراین شاید بتوان گفت شکل گیری این ذهنیت نا به جا و بی مناسبت هم نباشد چرا که چند سالی است برخی پزشکان و کارشناسان درباره ارتباط گرما و گرد و غبار با انواع بیماری ها از جمله سرطان ها و راه های مقابله و کاهش آثار آن ها هشدار می دهند.

اخیرا رئیس شورای حل اختلاف استان گفته بود وضعیت آب و هوایی خوزستان مشکلات جسمی و روحی فراوانی را برای مردم به وجود آورده که در مناطق سردسیر مشاهده نمی شود.
آقای زبيدي نيا می گوید گرمای استان باعث پایین آمدن تحمل شهروندان و ایجاد ‌عصبانیت و رواج پرخاشگری شده و زمینه وقوع و ارتکاب جرم را مهیا کرده است.
مهمتر از اینکه چه قدر شرایط برای مهاجرت مهیاست، آنچه در این برهه اهمیت بسزایی دارد و باید با فوریت مورد توجه  مجلس و دولت قرار بگیرد این است که اکثریت شهروندان خوزستان میل به محل زندگی و دلبستگی به دیار آبا و اجدادی را از دست داده اند و معتقدند خوزستان دیگر جای زندگی نیست.
این همان مطلب نگران کننده و قابل تامل است!

رضا عالی پوربرچسب ها : ,


بچه لالی پلنگ ۱۳۹۶/۷/۳۰
مطلب بسیار مهم و قابل تاملی را بیان کردید امیدوارم تا دیر نشده مسئولین چاره ای بیندیشند.
نظر شما :
مدیریت سایت از درج نظرات کذب و یا با سلیقه های شخصی افراد معذور می باشد.
نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :