۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۵ تير  | 2020 July 15
کد مطلب: 4806   تاریخ انتشار : ۱۳۹۷ جمعه ۱۴ ارديبهشت ساعت 18:41 نسخه چاپی

(سرآقاسید)روستای زیبادرجوار زردکوه

لالی نیوز:روستای پلکانی «سرآقاسید» دومین روستای پلکانی کشور بعد از ماسوله است که مهیای میزبانی از گردشگران نوروزی در جوار زرد کوه چهارمحال و بختیاری است.

به گزارش لالی نیوز استان چهارمحال و بختياري استاني کوهستاني در دامنه رشته‌کوه زاگرس است که هر شهرستان آن جاذبه‌هاي تاريخي و طبيعي فراواني را در دل خود جاي‌داده است.

اين استان با اقليم متنوع داراي جاذبه‌هاي گردشگري است که در اين ميان شهرستان کوهرنگ از جذابيت بالايي برخوردار بوده و فصل بهار و ايام تعطيلات عيد نوروز فرصت بسيار خوبي براي مشاهده جذابيت‌هاي اين منطقه است.

اين شهرستان داراي رودخانه، جنگل، چشمه و آبشارهاي فراوان، بناهاي تاريخي، قبرستان‌هاي تاريخي، سياه‌چادرهاي عشاير و... است. جنگل‌هاي بلوط در منطقه بازفت و وجود غارهاي يخي از ديگر ويژگي‌هاي اين شهرستان است.

اين شهرستان را مي‌توان نمونه‌اي کامل از تمام پتانسيل‌هاي گردشگري و توريستي دانست که در ارتفاعات زاگرس قرار دارد و هر زيبايي طبيعي را مي‌توان در اين شهرستان پيدا کرد.

مهم‌ترين مناطق گردشگري اين شهرستان شامل آبشار کوهرنگ، دشت لاله‌هاي واژگون، آبشار شيخ عليخان، جنگل‌هاي بلوط منطقه بازفت، چشمه ديمه، روستاهاي تاريخي و بکر منطقه، روستاي پله کاني سر آقا سيد و... است.

باوجوداينکه بسياري از روستاهاي کشور بکر بودن خود را ازدست‌داده‌اند و ساخت‌وسازهاي شهري و مصالح ساختماني جديد در روستاها ورود پيداکرده است اما هنوز در شهرستان کوهرنگ چهارمحال و بختياري روستاهاي بسياري يافت مي‌شود که با گردش در آن‌ها تاريخ قديم ايران را مي‌توان نظاره کرد.

روستاي سرآقاسيد يکي از زيباترين روستاهاي تاريخي و پلکاني کشور است که سرآمد زيباترين روستاي چهارمحال و بختياري است. روستاي سرآقا سيد در شهرستان کوهرنگ در کنار جذابيت‌هاي بي‌شمار طبيعي مانند رودخانه، آبشار و جنگل مهياي ميزباني از گردشگران نوروزي است.

مردم اين روستا خانه‌هاي پلکاني خود را بسيار مقاوم و زيبا ساخته‌اند که توان تحمل برف‌هاي چند متري منطقه را در فصل زمستان داشته باشد.

 اين روستا در کنار رودخانه بازفت و جنگل هاي بلوط و ارتفاعات بسياز زيباي زردکوه قرار گرفته است که اين امر زيبايي اين روستا را چندين برابر کرده است. بکر بودن اين روستا از ويژگي هاي مهم اين روستا به شمار مي رود و هنوز خبري از بازارچه و رستوران و... در اين روستا نيست.

شهرستان کوهرنگ يکي از مهمترين شهرستان هاي گردشگري کشور به شمار مي رود که جاذبه هاي گردشگري آن متنوع و تعداد آنها بسيا زياد است.
فرماندار شهرستان کوهرنگ  با اشاره به اينکه شهرستان کوهرنگ قطب گردشگري در ارتفاعات زاگرس است، بيان کرد: شهرستان کوهرنگ يکي از مهمترين شهرستان هاي گردشگري کشور به شمار مي رود که جاذبه هاي گردشگري آن متنوع و تعداد آنها بسيا زياد است.

مرتضي زمانپور با اشاره به اينکه شهرستان کوهرنگ چهارمحال و بختياري به واسط شرايط توپوگرافي و خاص داراي جاذبه‌هاي گردشگري بيشماري است، بيان کرد: اين شهرستان داراي جاذبه هاي گردشگري متنوع و بسيار زيادي از جمله آبشار شيخ عليخان، دشت لاله هاي واژگون، رودخانه هاي زاينده رود و بازفت، جنگل هاي بلوط، آبشار تونل سوم، روستاي سرآقاسيد و ... است.

وي تاکيد کرد: جدا از جاذبه هاي طبيعي منطقه کوچ عشاير بختياري در اين شهرستان يکي از زيباترين جلوهاي اين منطقه است.

مرتضي زمانپور ادامه داد: روستاي سرآقاسيد يکي از بکرترين و زيباترين روستاهاي تاريخي کشور و جهان است که در ارتفاعات کوهرنگ قرار گرفته است.

وي بيان کرد: هر ساله مسافران بسيار زيادي راهي اين روستا مي شوند تا زيبايي ها اين روستاي تاريخي و گردشگري را مشاهده کنند.

 فرماندار شهرستان کوهرنگ بيان کرد: در حال حاضر در شهرستان کوهرنگ سه هتل و يک خانه معلم فعال است که به مسافران نوروزي اين منطقه خدمات رساني مي کند.

روستاي سرآقاسيد در ارتفاع دو هزار و ۵۰۰ متري از سطح دريا قرار دارد و اين روستا در گذشته يکي از اتراقگاه هاي ييلاقي عشاير بختياري بوده و طي قرن اخير به روستا تبديل شده است

مدير کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري چهارمحال و بختياري نيز در اين زمينه گفت: روستا گردي يکي از مهمترين ظرفيت هاي چهارمحال و بختياري به شمار مي رود که نقش مهمي در جذب مسافر و گردشگر به سطح استان دارد.

بهمن عسگري سوادجاني بيان کرد: ۹۰۰ روستا در استان چهارمحال و بختياري وجود دارد که هر کدام از اين روستا زيبايي و جذابيت گردشگري خاصي دارد.

وي بيان کرد: روستاگردي در اين استان طي سال هاي اخير مورد توجه بيشتر قرار گرفته است و هم اکنون در برخي روستاهاي استان محل هايي براي اقامت مسافران تهيه شده است.

وي بيان کرد: ۱۶۰ خانه مسافر در روستاهاي چهارمحال و بختياري در ايام نوروز پذيراي مسافران هستند.

 مدير کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري چهارمحال و بختياري با اشاره به روستاهاي شهرستان کوهرنگ، بيان کرد: روستاهاي شهرستان کوهرنگ به واسطه بهره گيري از مصالح طبيعي جز بکر ترين و زيباترين روستاهاي کشور به شمار مي روند که روستاي سرآقاسيد سرآمد تمام تمام روستاهاي استان است.

وي تاکيد کرد: روستاي سرآقاسيد در ارتفاع دو هزار و ۵۰۰ متري از سطح دريا قرار دارد و اين روستا در گذشته يکي از اتراقگاه هاي ييلاقي عشاير بختياري بوده و طي قرن اخير به روستا تبديل شده است.

 مدير کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري چهارمحال و بختياري تاکيد کرد: اين روستا يکي از شاخص ترين روستاهاي ايران به لحاظ معماري ارگانيک و طبيعت بکر و دست نخورده به شمار مي رود.

وي تاکيد کرد: خانه هاي اين روستا به پيروي از شيب طبيعي زمين به صورت پله پله بوده و بام هر خانه به منزله حياط خانه بالايي است.کوهرنگ خبر
برچسب ها : ,


مدیریت سایت از درج نظرات کذب و یا با سلیقه های شخصی افراد معذور می باشد.
نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :