۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۰ فروردين  | 2020 April 8
کد مطلب: 5009   تاریخ انتشار : ۱۳۹۸ يکشنبه ۲۵ فروردين ساعت 17:36 نسخه چاپی
مالك خدادادی

خشم خروشان رودهایا صدای سیلاب سدها

لالی نیوز: نگاه ها را باید عوض كرد و جور دیگر باید دید وزرات نیرو نگاهش را تغییر دهد و مایه آرامش و آسایش مردم خوزستان شود نه مایه رنجش و رانش ، باری از دوش زخمی مردم خوزستان بردارد نه سرباری بر بار انها شود. یار شاطر گردد نه بار خاطر . خوزستان تمام حوادث طبیعی ( به جز آتشفشان) و تمام بلایای انسانی (به جز بمب اتم) را تجربه كرده است.

گذشته از توليد انرژي برق آبي، تامين آب كشاورزي، تامين آب آشاميدني ، تنظيم فركانس و ايجاد جاذبه هاي تفريحي و گردشگري ... ، نقش مهم ديگر سدها جلوگيري از بروز سيلاب هاي ويرانگر است. در خوزستان بزرگ كه قطب و قلب انرژي برق آبي كشور است ، سدهاي مسجدسليمان ،  شهيد عباسپور ( انديكا) ،  كارون ۳  (ايذه)، گتوند، دز، كرخه ، مارون و جره ، ۸ سدي هستند كه هر كدام از يك منظر و مقصد ، مهم و موثر  هستند.

هرچند اين سدها حدود ۷۰ درصد انرژي برق آبي كشور را توليد و تامين مي كنند كه بيانگر  اهميت استثنائي و استراتژيكي خوزستان در  اقتصاد كشور است اما سوال اساسي اينجاست با وجود اين كه احداث اين سدها و  محدوده ماهيتي و رويه رفتاري آنها مشخص و معين است چرا اين سدها در استان يا عامل پديده هاي خشكسالي  مثل گرد وغبار و ريزگرد شده اند يا عامل بحران هاي ويرانگري همانند سيلاب هاي  مهيب و مخرب  گشته اند.پاسخ اين پرسش معماي يك معادله اي و يك مجهولي  است كه در قامت  وزارت نيرو نمود و نمايان است.در اين موقعيت متلاطم مي طلبد، وزارت نيرو شجاعانه و صادقانه اشتباهات را بپذيرد و به اين مديريت بحراني و بحران مديريتي حوزه خويش پايان دهد و در مجموعه مديران ستادي خود چاره انديشي كند و چابك سازي نمايد . 

مديران متعهد، متخصص، دغدغه مند ، جوان، با مهارت ادراكي بالا ،روحيه جهادي و آشنا به مديريت سيستمي را در پست هاي حساس  تصميم گيري، تصميم سازي و اجرايي منصوب كند ، از گذشته درس عبرت بگيرد و تفكر انسان گرايي را به جاي سودگرايي جايگزين منشور سازماني خود نمايد و رويكرد جزيره اي را به كل گرايي تغيير دهد زيرا بزرگترين سرمايه هاي اجتماعي هر جامعه اي منابع انساني و  آرامش است نه سد و سازه و سيل بند ، نه پل و پارك و پلن .

نگاه ها را بايد عوض كرد و جور ديگر بايد ديد وزرات نيرو  نگاهش را تغيير دهد و مايه آرامش و آسايش مردم خوزستان شود نه مايه رنجش و رانش ، باري از دوش زخمي مردم  خوزستان بردارد نه سرباري بر بار انها شود. يار شاطر  گردد نه بار خاطر . خوزستان تمام  حوادث طبيعي ( به جز آتشفشان) و تمام بلاياي انساني (به جز  بمب اتم) را تجربه كرده است.

خوزستان عزيز در سال رونق توليد و در گام دوم انقلاب با تلاش و كوشش مردم و جوانان ، ايثارگران سپاه پاسداران، ارتش ، بسيج ، هلال احمر و نيروهاي جهادي از اين پيچ تاريخي عبور خواهد كرد.هر چند سيطره صدمات سلسله وار سيلي سيل تا سال ها سايه اش  بر  سر و صورت اين سامان ، سنگين و سوزناك خواهد بود اما در اين ميان آن چه حائز اهميت است ، وفاق ، همدلي و  هم افزايي مردم ، جوانان ، نيروهاي و نهادهاي انقلابي و جهادي  است كه به عنوان حماسه اي جاودان و  نقطه عطفي در تاريخ انقلاب اسلامي ، در اذهان و افكار  ماندگار خواهد بود . زيرا :

سر چشمه شايد گرفتند به بيل

چه پر شد نشايد گرفتن به پيلبرچسب ها : ,


مدیریت سایت از درج نظرات کذب و یا با سلیقه های شخصی افراد معذور می باشد.
نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :