۱۳۹۹ سه شنبه ۸ مهر  | 2020 September 29
کد مطلب: 5085   تاریخ انتشار : ۱۳۹۸ شنبه ۹ شهريور ساعت 02:25 نسخه چاپی
به همراه 9 اثر طبیعی خوزستان

آبشارهای زیبای آرپناه لالی در فهرست آثار ملی به ثبت رسید

لالی نیوز:مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان گفت: در همایش شورای ثبت آثار طبیعی ۹ اثر طبیعی خوزستان در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

به گزارش لالی نیوز به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان، سید حکمت‌اله موسوی اظهار کرد: در همایش شورای ثبت آثار طبیعی که در استان گیلان شهرستان بندرانزلی برگزار شد، ۹ اثر طبیعی خوزستان در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

او افزود: این آثار شامل جزیره واسطه گپو، جزیره واسطه کشکو غربی، جزیره واسطه شرقی، جزیره دیره، جزیره بنه، جزیره قبر ناخدا و جزیره ندل‌گار در ماهشهر، خورهای این شهرستان و آبشارهای آرپناه شهرستان لالی هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان با بیان این‌که کلیه جزایر و خورها در شهرستان ماهشهر با عنوان جزایر طبیعی و خورهای طبیعی خلیج فارس در فهرست آثار ملی به ثبت رسیدند، تصریح کرد: اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ماهشهر، صنایع پتروشیمی، شورای شهر و شهرداری، منطقه سوم نیرو دریایی سپاه، انجمن دوستداران میراث فرهنگی خلیج‌فارس و فرمانداری هرکدام به سهم خود یارای اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان در تهیه و تدوین پرونده‌های مذکور بوده‌اند.

وی با اشاره به ثبت آبشارهای آرپناه نیز ادامه داد: پرونده این آبشارها سال‌ها پیش تهیه و تدوین شد که بدلیل نواقص موجود در پرونده تاکنون در فهرست آثار ملی به ثبت نرسیده بود؛ اما به همت آقای حسینی‌بروجنی معاون میراث فرهنگی استان، کارشناسان حوزه معاونت میراث فرهنگی بخصوص کارشناس ثبت طبیعی و مسئول ثبت آثار معاونت میراث فرهنگی پس از رفع نواقص در تاریخ پنجم شهریور ۹۸ در فهرست آثار ملی ثبت شدند.

موسوی در پایان گفت: تمام آثار مذکور طی برگزاری همایش شورای ثبت آثار طبیعی در تاریخ پنجم شهریورماه ۹۸ برای ثبت در فهرست آثار ملی تصویب شدند و در آینده نزدیک شماره ثبت آن‌ها ابلاغ می‌شود.

او یادآور شد: همچنین براساس قوانین مرتبط با ثبت، هرگونه اقدام حفاظتی و مرمتی در آثار ثبتی با تأیید و نظارت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری امکان‌پذیرخواهد بود.
برچسب ها : ,


مدیریت سایت از درج نظرات کذب و یا با سلیقه های شخصی افراد معذور می باشد.
نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :